Sušaudytas socializmas


1993 metų rugsėjo 21 dieną prezidentas Borisas Jelcinas išleido nutarimą Nr. 1400 „Apie poetapinę konstitucinę reformą“ ir paskelbė apie Aukščiausiosios Tarybos paleidimą.

Tą pačią naktį neeilinė Aukščiausiosios Tarybos sesija konstatavo valstybinį perversmą, nušalino Borisą Jelciną nuo pareigų. Skubiai sušauktame posėdyje Konstitucinis teismas konstatavo Boriso Jelcino nutarimą prieštaraujantį Konstitucijai. Borisas Jelcinas nepakluso šiam Konstitucinio teismo sprendimui. Buvo duota komanda Tarybų namus atjungti nuo ryšio ir apsupti Vidaus reikalų ministerijos daliniais.

Apginti Tarybų Namus susirinko tūkstančiai pasipiktinusių žmonių. Nenutrūkstamai vyko mitingas Aukščiausiajai Tarybai paremti. Buvo formuojami savanoriški savygynos būriai. Prieš juos buvo mestos OMON’o (Отряд милиции особого назначения – Specialiosios paskirties milicijos būrys) pajėgos. Buvo pradėtos naudoti guminės lazdos. Visoje Maskvoje prasidėjo protestuojančiųjų prieš Boriso Jelcino diktatūrą ir net atsitiktinų praeivių sumušimas. Rusijos Parlamente atjungė elektrą, neveikė kanalizacija, nutrauktas maisto tiekimas. Priešais Tarybų Namus ir šalimose gatvėse pradėtos statyti barikados.

1993 m. spalio 3 dieną daugiatūkstantinė Aukščiausiosios Tarybos šalininkų demonstracija, nušluodama OMON’o kordonus, prasiveržė per Krymo tiltą ir Sadovoje žiedą prieš Tarybų Namus, supjaustė spygliuotą vielą ir pašalino blokadą. Staiga iš gretimų namų ir miesto merijos pastatų stogų pasigirdo šūviai, tarp demonstrantų atsirado sužeistų. Sukilėliai buvo priversti paimti merijos pastatą į savo rankas ir patraukė į Ostankino bokštą su reikalavimu leisti pasisakyti tiesioginiame eteryje. Tačiau ten laukė pasala. Beginkliai žmonės pateko į specbūrio „Vitjaz“ paleistą ugnį. Tuo metu žuvo dešimtys žmonių, šimtai buvo sužeista.

Degantys Tarybų Namai MaskvojeBoriso Jelcino šalininkai garsiai pradėjo šaukti, kad šis sukilimas buvo „fašistiniu maištu“, o sukilėlius – „rudaisiais maištininkais“. Ankstyvą spalio 4-osios rytą Boriso Jelcino pajėgos pradėjo šturmą, į miestą įvažiavo šarvuočiai, buvo sušaudomos palapinės su Aukščiausiosios Tarybos gynėjais, tankai atidengė ugnį į Parlamentą, kur buvo susirinkę tūkstančiai žmonių. Pastate įsiliepsnojo gaisras. Tarybų Namams užimti buvo mesta specialios paskirties grupė „Alfa“ (ta pati, kuri užėmė televizijos bokštą ir pastatą Vilniuje). Tačiau „Alfa“ atsisakė šaudyti į savo tautiečius ir vietoj to organizavo jų evakuaciją, nors išsigelbėti pavyko ne visiems. Į degantį Tarybų Namų pastatą įsiveržė OMON’o galvažudžiai, kurie pribaiginėjo sužeistuosius ir fiziškai dorojo besiprešinančiuosiosius. Visą naktį Tarybų Namuose ir apylinkėse vyko susidorojimas su Konstitucijos gynėjais. Buvo sušaudoma Tarybų valdžia. Tie, kurie kaltino Tarybų valdžią antihumaniškumu ir žmogaus vertybių neigimu, patys žiauriai susidorojo su tautos išrinktaisiais. Tokiu būdų demokratija skynėsi sau kelią į valdžią.

Tautos sukilimo pralaimėjo priežastys – jo silpna organizacija, tautos lyderių stoka. Dar vakarykščiai Boriso Jelcino sėbrai Ruckojus ir Chasbulatovas negalėjo būti tokiais. Nesenai susikūrusi Rusijos Federacijos Komunistų Partija neturėjo tiek jėgų tapti pasipriešinimo avangardu, nors komunistų sukilėlių gretose buvo daug.

Tų dienų įvykių kronika paneigia melą apie tai, kad Tarybų Sąjunga sugriuvo pati, pagal tautų valią ir niekas jos negynė. Tarybų valdžia patyrė tik laikiną pralaimėjimą. Pakilę į sukilimą dalyviai savo krauju pašventino tolimesnę kovą už socializmo atgimimą.

Reklama

12 Comments

 1. tpjks
  Posted lapkričio 16, 2008 at 14:28 | Permalink | Atsakyti

  Tada TSRS jau nebebuvo. Ir iš viso – mūsų nedomina Rusijos tarpusavio rietenos,kur konkuruojančios dėl valdžios grupės pliekėsi tarpusavyje. Todėl apie jokį socializmą čia šnekėti negalima.

 2. Andrius
  Posted lapkričio 16, 2008 at 16:12 | Permalink | Atsakyti

  Kodėl nedomina? Juk tai tie patys, per kuriuos sugriuvo Lietuva. Tada nebuvo jokių konkuruojančių grupių. Tiesiog kontra susiformavo – grupė žmonių, kuri nežinojo nei ką partija turi daryti, nei kam ji iš viso skirta. Dėl jos ir pasiuntė respublikos nachui TS KP (atsiprašau, paskelbė „nepriklausomybes“). Pradėjo užuot dirbę nesąmonės pezėti – apie įvairiausio plauko „neefektyvumus“, taip pat apie „nusikaltimus“, antihumanizmą ir t.t. Kas kam į galvą šovė, tas ir pliekė. Taip prisireikė persitvarkyti. Amerikiečiai tuo metu mums mestelėjo „okupacijos“ kaulą. Ir kaip pašlo paechalo.. Ir šiai kontrai talkino daug kas, tame tarpe ir jaunesniojo Paleckio tėvas, kuris sakė, jog „yra labai svarbu, kad šios naujos jėgos (suprask – kontra) išliktų valdžioje“. Visi tada norėjo gyventi naujai, pagal M. Gorbačiovą ir B. Jelciną, cha-cha! Iki šiol gyvena, cha-cha! O dabar juos keikia! Juokdariai!

 3. tpjks
  Posted lapkričio 16, 2008 at 23:52 | Permalink | Atsakyti

  Nešnekėk,TSRS buvo neefektyvi ekonominė sistema. Negyvenai tuo laiku ir nežinai.

 4. Andrius
  Posted lapkričio 17, 2008 at 02:47 | Permalink | Atsakyti

  Mano atsakymas.

 5. tpjks
  Posted lapkričio 17, 2008 at 11:18 | Permalink | Atsakyti

  Mano atsakymas Nr.1.

 6. znakorius
  Posted lapkričio 17, 2008 at 12:03 | Permalink | Atsakyti

  Jau seniai buvo po socializmo.

 7. Gintaras
  Posted lapkričio 17, 2008 at 12:24 | Permalink | Atsakyti

  Jokio “seniai po socializmo“ nebuvo, TSRS nebebuvo, bet niekas dar krypties judėjimo nepakeitė. Va kai bandė nuo socializmo nusisukt, tada ir prasidėjo tie dalykai. Ir iš vis, net per pačią sausio 13 buvo žmonių, kurie atėjo protestuot prieš LTSR išėjimą iš TSRS. Ir dar buvo tokios organizacijos kaip “Vienybė! Jedinstvo! Solidarnošč!“, kurios nė už ką nenorėjo susitaikyt su Lietuvos išėjimu iš TSRS. Protestavo, mitingavo ir t.t.. Ir LKP uždraudė ne veltui – LKP buvo reali remiama liaudies jėga, kuri galėjo daug problemų valdžiai pridaryt. Ir šiandien daug galėtų pridaryt. Dėl to ir uždrausta. Andrius labai teisingai parašė, Maskvos pučas tik vienas iš pavyzdžių, kad TSRS žlugo prieš piliečių valią. Juo labiau nebuvo ne referendumų,nei oficialių išstojimų. Susirinkdavo šutvė biurokratų ir sakydavo:“Vsjo, nuo šiandien būsim nepriklausomi“. Ir paskelbdavo ‘nepriklausomybės aktą’, nesiremdami nei TSRS konstitucija, nei įstatymais. Žodžiu, juridine prasme – savivalė. Demokratijos prasme – taip pat savivalė, nes nebuvo nei referendumų, nei pan.

  Iš tikro būtų pats laikas atsatyti teisingumą – legalizuoti kompratiją ir nebeskleisti antikomunistinės propagandos. Deja, per didelis pavojus buržujų piniginėms, kad tai būtų padaryta…

 8. znakorius
  Posted lapkričio 17, 2008 at 16:12 | Permalink | Atsakyti

  Vėl nepataikai – LKP nebuvo uždrausta. LKP buvo Brazausko vadovaujama partija,kuri 1990m.gruodžio mėn.persivadino į LDDP. O Burokevičius vadovavo TSKP padaliniui ,kuris ir buvo uždraustas 1991m.,nes svetimos valstybės partija negali Lietuvoje egzistuoti. O Jedinstva buvo rusų inspiruotas maištas ,kuris sėkmingai buvo numalšintas – LIETUVOJE GALI BŪTI TIK LIETUVOS TVARKA.O antikomunistinės propagandos ir niekas nebeskleidžia – nebėra komunistų jau seniai seniai. Štai socialistams dar prieš 4 m.buvo suvažiavimo metu sakoma – baikit su tais “socializmais“,vėl pasivadinkite komunistais ir yra daug žmonių,kurie už jus balsuos. DEJA,JIEMS TO NEREIKĖJO. IR NEREIKIA. KO JIEMS REIKIA ? GAL RUSŲ TANKŲ LAUKIA ?

 9. Andrius
  Posted lapkričio 17, 2008 at 16:39 | Permalink | Atsakyti

  Baikit juokus su LKP ir Brazausku. Tai yra anekdotas, kad Brazauskas yra komunistas. Gal ir Jelcinas tada komunistas? Ir Gorbačiovas komunistas?

 10. znakorius
  Posted lapkričio 17, 2008 at 17:52 | Permalink | Atsakyti

  Argi aš kur pasakiau,kad yra ? Aš pasakiau,kad BUVO. Skaityti reikia,o ne svajoti.

 11. Andrius
  Posted gruodžio 8, 2009 at 00:52 | Permalink | Atsakyti

  Jelcinui birkos andriuk nepaciulpei? Per stora?

 12. A
  Posted gruodžio 24, 2012 at 09:41 | Permalink | Atsakyti

  A

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: