Dar kartą apie elektromagnetinį lauką


Jau buvau rašęes apie radijo bangų keliamus elektromagnetinio lauko pavojus. Šį kartą norėčiau paminėti elektros laidų keliamus elektromagnetinio lauko realius pavojus. Ir vienos ir kitos yra tos pačios elektromagnetinės bangos, kurių esminis skirtumas yra tik tiek, kad pastarųjų daznis yra 50 Hz, o pirmųjų prasideda nuo 800 MHz, taigi, jų virpesių dažnis yra kelis šimtus tūkstančių kartų (ir daugiau) didesnis. Savaime suprantama, skiriasi ir jų galingumai – nuo kelių milivatų mobiliajame telefome iki kelių šimtų tūkstančių vatų elektros transformatorinėse – pastotėse (tiesa, pastarosiose daugiau aktualūs yra voltažai, mat jų paskirtis tokia – keisti aukšto voltažo elektros srovę į gyventojams skirtą 220 voltų ar kitokią, priklausomai nuo paskirties).

Esmė tame, kad elektros laidai gali veikti ir veikia, taip pat jų kontaktai, jeigu nėra izoliacijos, antenos principu, tai yra, gali skleisti elektromangnetines bangas, šiuo atvėju 50 Hz dažniu, nes kaip žinoma, Europpje ir daugelyje kitų pasaulio šalių elektros tinklai veikia 50 Hz dažniu, kada JAV, Japonijoje naudojamas 60 hercų dažnis. Ir jau čia, ta pati tariama (o gal ir ne) mobiliųjų telefonų bėda, vadinama elektromagnetiniu spinduliavimu, gali tapti mirtinu pavojumi.

Kaip žinoma, elekromagnetinis spinduliavimas – tai yra ta pati elektros srovė, tik ispinduliuota laukan iš laidininko, paprastai laido, į orą ir judanti jau ne kietu laidininku, o oru, kuris taip pat yra elektrai laidus. Elektros laukai ore yra pavaldūs magnetizmo dėsniams, todėl vadinami elektromagnetiniais. Elektromagnetinio lauko judėjimas aplink aukšto voltažo laidą vizualiai atrodo, maždaug, kaip gyvatė, besivijanti spirale aplink laidą ir kurios mirtina įtaka gali siekti iki 60 centimetrų ilgio spinduliu, kada elektros smūgi galima pajusti iki 2 metrų ilgio spinduliu. Taip yra su neizoliuotu laidu, bet kontaktai transformatorinėse dažniausiai nėra izoliuoti, todėl pavojus tyko didelis. Ir taip vyksta dėl to, kad oras tampa prikrautas didelį krūvi turinčių elektronų, kuriuos nedelsiant pritrauks jūsų kūne esantys elektronai, eigoje ko, dėl krūvių skirtumų, išsiskirs energija šilumos pavidale.

Reklama

2 Comments

  1. Anonymous
    Posted balandžio 24, 2009 at 10:14 | Permalink

    oi blet prisizvengiau nu totalus marazmatikas tu

  2. Andrius
    Posted balandžio 24, 2009 at 13:32 | Permalink

    Nu taigi kitaip nesupras. Viena sakiete rase, kad nesupranta, kuo elektromagnetine indukcija galetu buti aktuali gyvenime, o cia kaip pystelciau aprasyma su pavyzdziu Sereikiskiu parko tragedijos, tai is karto pamoka iskaltu.

%d bloggers like this: