Pora žodžių apie skaitmeninę fotografiją


focal press photoshop

Užsinorėjus knygą su paveiksliukais pavartyti, bibliotekoje akis užkliuvo knygos apie Photoshop’ą „The Focal easy quide to Photoshop CS2 by Brian Hinkel“. Kadangi Focal Press leidžia įdomias praktines knygas, iš kurių bet kurią galima imti ir skaityti, daug nedvėjodamas nutariau paimti, juolab, kad ir Gimpu retkarčiais tenka naudotis, o bendros koncepcinės žinios visada pravers (o taip pat dėl pavydo žiūrint į spalvingas fotografijas The Times ar The Economist leidiniuose). Pačioje pradžioje autorius pribloškė: pasirodo beveik visos knygoje naudotos fotonuotraukos buvo padarytos ant juostos ir tik vėliau skanuojamos su skaneriu, bei ruošiamos spaudai. Matyt, ne be reikalo profesionalus fotografas knygos iliustracijai naudojo juostinę kamerą. Kitaip tariant, skaitmeninės fotografijos ruošiant knygai apie skaitmeninį vaizdų apdorojimą visai nenaudojo. Ir čia pat atmintyje iškilo vienas mano komentaras, prieš beveik du metus patalpintas dvisavaitraščio The Economist tinklalapyje, kuriame nuomonė apie skaitmeninę fotografiją buvo identiška profesionalo pozicijai:

Digital photography is fucked, it is obvious. But it is a future. While digital film printing can make photography’s craft quite a good thing. No big loose for slide to be printed by HQ scanner and printer in photolab. Slide stays still the same, not in form of chunks of bytes in waiting software.

Buvo pakankamai daug įdomios medžiagos pateikta, knygos skaityti dar nebaigiau, bet vienas momentas užkliuvo ir ganėtinai nemaloniai nustebino. Daug kam nėra paslaptis, kad fotografijai bei žiniatinklyje pateikti naudojamas jpeg formatas. Kiekvienas pikselis neša informaciją apie tris spalvas – raudoną, žalią ir melyną. Kiekvienai spalvai pateikti yra skiriami vienas baitas arba aštuoni bitai, kitaip tariant – spalva gali turėti tik 256 atspalvius. Sudauginus trijų spalvų variantus, žinoma gausim milijonus atspalvių atseit, kurių nuotraukų spausdinimui pilnai pakanka. Bet, redaguojant nuotraukas su vaizdų redaktoriumi gali iškilti didelių problemų. Jpeg tampa nepilnaverčiu. Šis formatas nesugebe atvaizduoti spalvinių atspalvių teisingai ir profesionalai leidybai yra netinkamas. O pagal tai galima spręsti apie šiuolaikinės fotografijos netobulumą, kas, planuojant leisti dideles pinigų sumas fototechnikai, yra ypač aktualu. Jpeg formato dienos suskaičiuotos ir leidybos poreikių jis nepatenkina, todėl yra naudojamas RAW formatas, kuris pas kiekvieną fotokamerų gamintoją yra skirtingas, be to, užima nepaprastai daug vietos, bet atvaizduojantis kiekvieną spalvą 16 ar net 24 bitais. Todėl, dėl tokios, paprastai tariant, nerazbieruchos, kišti didelius pinigus į skaitmeninę fototechniką būtų labai nelogiška. (Visai nesenai, grąžinant į parduotuvę nepataisomai sugedusią Leiką pardavėjas pasiūlė už 139 eurus įsigyti naują skaitmeninį 5 megapikselių Kontaksą, kurio kaina jį tik išleidus buvo 999 eurų.) Žemiau pridedamas pavyzdys, kaip atrodo jpeg’as subalansavus su Gimpu spalvų lygius normos ribose (Levels). Pirmoji nuotrauka nėra redaguota, kada antrojoje matoma, kas atsitinka pabandžius suredaguoti šviesos kontrastą su Levels – melynos spalvos atspalvių neužtenka.

blue sky
blue_sky_2

Savaime aišku, kad paskutiniai skaitmeninių fotokamerų modeliai spalvas perteikia ganėtinai kokybiškai (nepaprastai nustebino Panasonic LX3 ir jo sesė dvynė Leica D Lux 4), redagavimas daugumoje atvėju nėra reikalingas, tačiau visada reikėtų atminti, kad jpeg formato techninės galimybės yra labai ribotos ir tam tikrais atvėjais jis gali labai pavesti.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: