Garso įrašų kompresija: 7za


7ziplogo

Vakar prisiverčiau prisėsti prie Sun Online Training pamokos, nes nieko neveikimas pradėjo totaliai veikti smegenis neigiamon linkmėn. Yra gera vieta, kur galima deramai praleisti laiką įsigyjant fundamentalių naudojimosi kompiuteriu žinių, ne kokių ten ECDL, cha cha cha! Šie kursai tinkami visiems, be išskirties, norintiems išmokti Linux ar Unix pagrindų, daug nesirūpinant, ar jų prireiks kur nors gyvenime. (Galima pasakyti, kad nusiteikus visą laiką vartoti Windows programinius produktus, jų tikrai neprireiks.) Šios pamokos yra kruopščiai paruoštos ir, savaime aišku, yra nuobodžios, reikalaujančios laiko. Šį kartą sustojau bylų archyvavimo ir kompresijos link ir nustebino vienas atradimas.

Kaip žinia, kone aksioma yra tapusi nuostata, kad nesuspaustų audio įrasų bylos wav formate negali būti kompresuojamos. Taip buvo Windows operacinėse sistemose ir visą laiką įvairūs bylų glaudintuvai, tokie, kaip WinZip, Rar, tai įrodydavo. Del didelios garso įrašų apimties atsirado mp3, ogg, flac ir panašūs formatai, kurie padėdavo taupyti vietą atmintinėse. Ne visus audiofilus šie formatai tenkindavo del savaime suprantamų priežasčių. Kompiuteris nėra tinkamas garso atgaminimui, bet yra nepakeičiamas garso įrašų saugojimui ir įrašinėjimui.

Besiklausant kurso WS 1004-S10 apie operacinės sistemos Sun Solaris pagrindines bylų kompresijos programas, buvo nutarta tiesiog paimti kompaktinį diską ir pabandyti pačiam. Tam tiko pirmasis iš trijų kompaktinių diskų su Boriso Kristofo įdainuotais Modesto Musorgskio kūriniais. (Reikia pasakyti, vienas iš mano mėgstamiausių.) Šis diskas buvo nukopijuotas į wav bylas cdrecord pagalba kietame diske. Bylų naršyklė parodė, kad nukopijuotas garso įrašų diskas užėmė 579 megabaitus – įprastas kompaktinio disko dydis:

andrius@HAL9000:~/Music$ ls -h -l
total 579M
-rw-r--r-- 1 andrius andrius 560 2009-08-20 17:43 audio_01.inf
-rw-r--r-- 1 andrius andrius 46M 2009-08-20 17:43 audio_01.wav ...

Pabandžius kompresuoti su compress programa, susispaudė visos bylos, išskyrus wav. Wav bylas programa kompresuoti kategoriškai atsisakė. Taigi, rezultatas nulinis.

Toliau užkliuvo negirdėta 7za programa, originaliai kurta Windows operacinei sistemai ir 2007 metais gavusi SourceForge’s „Technical design“ ir „Best project“ prizus. Vien tik tas faktas, kad programa buvo įtraukta į stabiliausią šiai dienai operacinę sistemą Sun Solaris, vertė ja susidomėti ir rezultatai neapvylė. Reikia pridėti, kad ji kompresavo įrašų bylas pakankamai ilgai, apie 8 minutes, tačiau su užduotimi susitvarkė puikiai. Visos garso kompaktinio disko bylos buvo suarchyvuotos ir sukompresuotos į vieną bylą, užimančią tik 263 megabaitus. O tai reiškia, kad „nesuspaudžiamos“ wav tipo bylos buvo suspaustos daugiau nei du kartus!

andrius@HAL9000:~/Music$ ls -l -h boris_christoff.7z
-rw-r--r-- 1 andrius andrius 263M 2009-08-20 18:11 boris_christoff.7z

Tokiu būdu, naudojant 7za programą galima apsieiti be flac ir kitokių garso formatų, nadojamų vien tik del vietos ekonomijos. Ši programa padės išvengti naujojo kieto disko pirkimo, nes mano garso įrašų bibliotekoje, saugojamoje ZFS diskų ir bylų valdymo sistemoje, 7za dėka suspaustos bylos užims du kartus mažiau vietos. Savaime aišku, kompresuojant kitų tipų bylas, kompresijos lygis pasiekiamas dar didesnis.

Programa naudojamasi labai paprastai. Yra tik dvi opcijos: a – kompresijai ir x – dekompresijai. Tai atrodo sekančiai:

andrius@HAL9000:~/Music$ 7za a boris_christoff.7z *
7-Zip (A) 4.58 beta Copyright (c) 1999-2008 Igor Pavlov 2008-05-05
p7zip Version 4.58 (locale=en_IE.UTF-8,Utf16=on,HugeFiles=on,3 CPUs)
Scanning
Creating archive boris_christoff.7z
Compressing audio_01.wav ...

andrius@HAL9000:~/Music$ 7za x boris_christoff.7z
7-Zip (A) 4.58 beta Copyright (c) 1999-2008 Igor Pavlov 2008-05-05
p7zip Version 4.58 (locale=en_IE.UTF-8,Utf16=on,HugeFiles=on,3 CPUs)
Processing archive: boris_christoff.7z
Extracting audio_01.wav ...

7za sintakse:

$ 7za a file1.7z file1 – kompresuojame
$ 7za x file1.7z – dekompresuojame.

Taupios vietos!

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: