Nobelis už fiziką 2009


Čarlzas Kao

Šiais metai Nobelio premiją fizikos srityje gavo Čarlzas Kao, kuris dirbo Standard Communication Laboratories Harlove, Didžiojoje Britanijoje, už „įspūdingus pasiekimus šviesos perdavimo šviesos pluoštais srityje optinėse komunikacijose“. 1966 metais Kao nustatė, kad aukšto švarumo stiklo pluoštais yra galima su žemais praradimais perduoti aukštos informacinės talpos bangas.

Kitą pusę prizo pasidalino Viljardas Boilas ir Džordžas Smitas, kurie dirbo Bell Laboratories, Miurai Hile, Niū Džersyje. Apdovanojimas jiems buvo suteiktas už nuopelnus vaizdavimo puslaidininkių schemą CCD, dabar plačiai naudojamą skaitmeninėse foto kamerose. Schema buvo nubraižyta 1969 metais su tikslu patiekti geresnę elektroninę atmintį, bet tapo revoliuciniu perversmu skaitmeninėje fotografijoje.

Panašu, kad kol Didysis hadronų kolaideris greitinasi, fizikai neturi už ką dalintis Nobelio premijų.

Reklama

3 Comments

 1. Gintaras
  Posted lapkričio 30, 2009 at 07:24 | Permalink | Atsakyti

  Tau turbūt susidarė įspūdis, kad labai seniai išradimai padaryti, ir tik dabar dalinamos Nobelio premijos? Esmė tame, kad tie išradimai tik dabar pritaikyti. Čia tas pats kaip su skystaisiais kristalais, juos atrado seniausiai, bet nežinojo kur juos pritaikyt, o kai pritaikė, man regis jų atradėjai taip pat gavo Nobelio premiją. Čia va pvz. netgi minimas pritaikymas CCD puslaidininkių – skaitmeninė fotografija, kuri atsirado visai palyginus neseniai, o dar neseniau pradėti naudoti joje tokio tipo puslaidininkiai. Tas pats su 66 metų išradimu – šviesolaidžiais, taigi iki tol jie labiausiai vos ne dekoratyviniais tikslais naudojami buvo, o plačiai naudoti pradėti tik 2000 ar dar vėlesniais metais. Ir abu šie išradimai tikrai daro revoliucinį poveikį, tu jį aiškiausiai pajausi tada, kai tau įves iki 100 mb/s spartos internetą ir fotografuodamas skaitmeniniu fotoaparatu, jei neklystu CCD tai yra kažkas kaip tranzistoriaus schema, tai tiesiog spartesnis fotoaparato pagrindas.

  • jpou
   Posted lapkričio 30, 2009 at 11:23 | Permalink | Atsakyti

   >o plačiai naudoti pradėti tik 2000 ar dar vėlesniais metais

   Nu baikit juokus vaikai! ’84 metais sdh’o pirma standarto versija pateikta svarstymui, ’89 metais sdh’as jau placiai naudojamas. Nuo 2k optika pas consumerius atejo.

   • Posted lapkričio 30, 2009 at 15:59 | Permalink

    Placiai – tai kur? Transokeaninese magistralese?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: